Vybíráte-li šperky pro děti, je nutné dbát na několik “bezpečnostních kritérií”, která by měly šperky splňovat. Šperky pro děti nejsou jen dámské šperky v malém. Pokud pochází od dobrého výrobce, měly by šperky pro děti od těch dámských lišit několika vlastnostmi. Přečtěte si několik našich rad a určitě neprohloupíte.
Materiál šperků pro děti
Šperky pro děti by měly pocházet z hypoalergenních slitin kovů. Zlato tuto vlastnost obvykle přirozeně splňuje. Jinak tomu však může být u stříbra. Slitina stříbra nesmí obsahovat nikl a jiné kovy, na které mohou být děti citlivé. Obvykle se také stříbrné šperky pokovují hypoalergenním rhodiem, což zajistí také vyšší lesk a odolnost šperku proti poškrábání. Naprosto nevhodná nejen z hlediska materiálu je pro děti bižuterie.
Zapínání šperků pro děti
Zvláště u malých dětí se vyplatí dbát na bezpečnostní zámečky u šperků. U dětský náušnic by tyto zámky měly být standardem. Speciální zapínání zabraňuje nechtěnému i chtěnému otevření dítětem. Poradit by si s ním měl jen motoricky zdatnější dospělý.
Kvalitní provedení
V zápalu dětských her i každodenních aktivit by měly šperky pro děti obstát aniž by zaznamenaly újmu na kráse. Kamínky by měly být do šperků vsazené (nikoliv lepené), všechny spoje letované, hrany by něměly být ostré atd.
Velikost dětských šperků
Velikost dětských šperků by nejen s ohledem na estetiku měla být přímo úměrná věku dítěte. Nejen že by dlouhé náušnice na malé slečně mohly působit komicky nebo až nevhodně, ale znamenaly by také bezpečnostní riziko při běžných aktivitách.
Věk dětí vs. velikost šperků
K nejčastějším dotazem zákazníků je „Pro jak staré děti jsou dětské šperky určeny?“. U prstýnků, náramků či řetízků je to asi jasné, odpovídají velikosti prstu dítěte, resp. obvodu krku či zápěstí.
U dětských náušnic záleží na tom, jak má dítě propíchnuté uši, respektive jaká je vzdálenost dírky od okraje ušního boltce nikoliv na věku dítěte.
Černání zlatých dětských náušnic
Černání dětských zlatých náušnic není způsobeno vadou šperku ani jeho opotřebením, ale chemickou reakcí, která vzniká za specifických podmínek. Nejčastější příčinou černání zlatých dětských náušnic bývá zánětlivé onemocnění, kterým dítě prochází a s ním spojená zvýšená tělesná teplota. Zčernalé náušnice vám však bez větších problémů vyčistí váš zlatník.
Zdroj obrázku: SXC.hu