Zlatnictví.org

Smaragd – symbol naděje

Rate this post

smaragdSmaragd patří do skupiny berylů a jeho krásná zelená barva a lesk oslnila již královnu Kleopatru. Dolům kde se těžily drahé kameny Smaragdy, se říká Kleopatřiny doly, ale tyto doly využívali všichni egyptští faraonové a byly znovu objevené na začátku 19. stol., bohužel již vyčerpané. V Egyptě byl smaragd těžen přinejmenším od r. 2000 př.n.l. Doly, ležící při pobřeží Rudého moře, byly později známy jako doly královny Kleopatry. Těžba zde pokračovala i v pozdějších stoletích, po objevu kolumbijských nalezišť byly doly opuštěny a později počátkem 19. století znovu objeveny.
Z pokladu královny Kleopatry se žádný kámen nedochoval a občas se objevují domněnky, že se ve skutečnosti nejednalo o smaragdy, ale o olivíny těžené na ostrově Topazos v Rudém moři. Ve starověku byla smaragdová zelená barvou života, jara kdy všechno bují a vzkvétá. Lidské oko se nemůže nabažit této krásné barvy a je vnímána jako svěží a nikdy ne monotónní.

Tento zelený kámen je odnepaměti symbolem naděje. Největší sílu má na jaře. Kdysi se věřilo, že smaragd dokáže uchovat lásku – zkuste si tuto jeho schopnost ověřit jednoduše tak, že svému milenci či milence jeden darujete! Nevybroušené, „sýrové“ kamínky se dají sehnat ve velmi přístupných cenových relacích. A pokud je vaše vlastní mysl sužovaná (např. žárlivostí), pořiďte si rovnou jeden i pro sebe! Prý totiž na mysl působí jako uklidňující prostředek.

Naleziště smaragdu

Jedny z nejstarších kamenů světa jsou Smaragdy ze Zimbabwe. Jeden z největších světových smaragdů je Mogul Esmerald vážící 217,8 karátů a maří zhruba 10cm. Tento smaragd má na jedné straně květinový motiv a na druhé straně texty modliteb.

Mnoho zajímavých exemplářů ze smaragdu mají ve svých sbírkách muzea po celém světě. Např. v New Yorku mají šálek ze smaragdu nebo největší kolumbijský krystal smaragdu, který váží cca 630 karátů.

Klasická naleziště jsou v Brazílii, Kolumbii, Zambie a v Rusku.

Smaragd jako drahý kámen

Krásná sytá a svěže zelená barva smaragdu je v říši drahokamů ojedinělá. Nejvíce ceněn je sytě zelený odstín s lehkým nádechem do modra. Drobné inkluze a prasklinky, které jsou pro smaragd charakteristické, jsou brány jako přirozený projev kamene a také jako důkaz jeho přírodního původu. Ovlivňují však značně jeho odolnost a se smaragdem je proto třeba zacházet opatrněji než s ostatními drahokamy.
Protože je smaragd křehký kámen, byl pro něj vyvinut speciální typ výbrusu, který dá vyniknout barvě a přitom nemá ostré hrany, které by se mohly odštípnout. Je znám jako smaragdový brus. Méně kvalitní smaragdy bývají broušeny do podoby kabošonů. Smaragdová zeleň nejlépe vynikne při denním světle, v umělém osvětlení se naopak stávají viditelnějšími prasklinky a inkluze.

Tradiční a obecně přijímanou úpravou smaragdu je jeho napuštění bezbarvým olejem, který vyplní jemné trhlinky a kámen se stane průhlednějším. Naproti tomu použití epoxidové pryskyřice nebo zeleného oleje na vylepšení barvy je již považováno za nepřijatelné. Stává se, že se šperkové kameny časem zakalí a popraskají, což může být také způsobeno vyplavením oleje.
Přibližně od poloviny 20. století jsou také vyráběny syntetické smaragdy krystalizací z taveniny a nověji i hydrotermálně. Jsou rozpoznatelné podle odlišné hustoty a optických vlastností.

Smaragd z pohledu geologie

Smaragd je nejznámější drahokamovou odrůdou berylu. Náleží do čtveřice královských drahokamů a byl ceněn jako drahý kámen již ve starověku. Název pochází z řeckého smaragdos a znamená prostě zelený kámen. Výjimečnost nálezů zcela čistého smaragdu dala vzniknout rčení, že je něco vzácné ‚jako smaragd bez kazu‘.

Krystaly smaragdu mají podobu jednoduchých šestibokých sloupců a většinou jsou přirozeně zakalené či popraskané. Smaragd je vzácný nerost, neboť ke geologickým jevům, při nichž smaragdy mohou vznikat, dochází jen zřídka. Vznik smaragdu je podmíněn kontaktem hornin obsahujících berylium s hlubinnými vyvřelinami s podílem chromu. Tato situace není běžná. Berylium je lehký a těkavý prvek, který magmatické horniny rychle opouští, zatímco chrom je pravý opak a je obsažen zejména v hlubinných vyvřelinách chudých křemíkem, z nichž již těkavé složky vyprchaly.
Vzácnou a ceněnou formou smaragdu je tzv. trapický smaragd, vznikající srůstem sloupcovitých krystalů smaragdu do podoby šesticípé hvězdice, zarostlé do světlého živce zvaného albit. Nachází se např. v Brazílii.

Léčivé účinky smaragdů

Smaragdy jsou vyhledávané drahokamy, které po staletí oslňují generace lidí svou fascinující pronikavě zelenou barvou i poutavou strukturou. Neméně ceněný je ale i pro své údajné léčitelské a magické schopnosti, které souvisí se vztahy i zdravím.

Drahokamy smaragdy jsou vyhledávány především mezi šperkaři, kteří jsou z nich schopní vytvářet překrásné náušnice, náramky, prsteny i přívěsky. Cena takovýchto šperků je poměrně vysoká, neboť smaragdy se řadí mezi nejvzácnější kameny – drahokamy. Mezi zákazníky však smaragdy své kupce stále nacházejí, jednak díky výjimečně poutavému vzhledu smaragdů a jednak proto, že jsou smaragdy poměrně stabilní investicí. Jsou ale i lidé, kteří si smaragdy pořizují proto, že věří v jejich magickou moc.

Magickou mocí v tomto smyslu nejsou myšlena zrovna kouzla jaká známe z Hollywoodských filmů. Spíše jde o určitou schopnost působit na věci a okolí.

Konkrétně je smaragdům připisována zejména velká moc v záležitostech lásky, kdy údajně šperky ze smaragdů dovedou přivádět lásku do života svého nositele, přinášejí věrnost a harmonii vztahů, ať už se jedná o vztahy partnerské, nebo přátelské. Kromě toho smaragdy přinášejí celkovou rovnováhu, ať už jde o city, rovnováhu duše a těla, nebo rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Skvěle pomáhá proti stresu.

Významně působí smaragdy na lidskou mysl, a to v různých směrech – zlepšují paměť, zvyšují vnímavost, zlepšují schopnost učení. Pro takovéto působení na mysl je vhodné nosit smaragdy v okolí hlavy, například ve formě smaragdových náušnic. Smaragdy jsou ale také skvělými ochrannými kameny, zejména údajně ve sféře podnikání, kde přitahují dobré obchody a podporují růst firmy.

V oblasti medicíny smaragd blahodárně působí na zrak, regeneruje, zklidňuje. Údajně má schopnost potlačovat horečku, zabraňovat infekcím, regulovat krevní tlak, léčit páteř, svaly, cukrovku i revmatické potíže.

Vyberte si prsteny se smaragdem

VIDEO: Pohled na kolumbijské smaragdy

Zdroj obrázku: SXC.hu