Domů Rady Jak nakupovat šperky a čeho si u nich všímat?

Jak nakupovat šperky a čeho si u nich všímat?

2238
0
Sdílejte
Rate this post

jak-poznat-sperk

Hlídejte si punc

Při nákupu klenotu z drahého kovu by si kupující měl ověřit přítomnost puncu. Puncovní zákon ukládá všem, kdo prodávají výrobky z drahých kovů, povinnost mít v obchodě ať kamenném, či internetovém vyvěšený přehled puncovních značek. Punc kupujícím zaručuje, že zboží bylo zkontrolováno a má ryzost, kterou značka udává. Na zlatě je vyražená hlava orla, kohouta nebo labutě, pro stříbro jsou určeny obrázky hlav zajíce a kamzíka, znakem platiny je královská koruna. Výrobky z drahých kovů jsou opatřeny také výrobní značkou, kterou má každý registrovaný šperkař přidělenou.

Puncovní značku nemusí mít šperky s velmi nízkou hmotností, tedy pod 0,5 gramu zlata či pod 3 gramy stříbra. U starožitností, kde by mohlo vyražením puncu dojít ke snížení jejich hodnoty, se ryzost zpravidla také nevyznačuje puncem, ale například certifikátem. Ale i šperk bez puncovní značky může být pravý. Jde například o šperky, které někdo přivezl ze zahraničí, kde se nepuncuje, nicméně pokud by se zde tento šperk prodával v maloobchodním prodeji, tak jej prodejce musí nechat opuncovat.

Hlídejte si pravost kamene

Pokud se jedná o nákup šperku s drahokamem, či polodrahokamem, tak zde neodborník pravost kamene nepozná. Je dobré nakupovat u uvěřených prodejců, nechat si napsat paragon, na kterém je zapsán i druh kamene. Ale jak v testu zjistili, tak ani tyto požadavky vás před nákupem jiného, či syntetického kamene místo přírodního pravého kamene neochrání. V případě pochybností pak můžeme jen doporučit zhotovení znaleckého posudku.

banner-colored-stones-600x315.png

Syntetické kameny jsou totiž v podstatě identické chemické sloučeniny jako přírodní kameny, ale vznikají umělou cestou v laboratořích. Tyto kameny mají oproti přírodním kamenům dokonalejší vlastnosti, neobsahují různé nedostatky, prasklinky, inkluze apod. Přírodní kámen pro jeho vzácnost a originalitu ve špercích však nahradit můžou jen opravdu stěží.

Mezi drahokamy patří minerály, které mají především krásný vzhled a upoutávají jiskřivou hrou, barev, čistotou, průhledností, leskem, třpytem. Drahokam musí být do jisté míry neporušitelný a odolávat opotřebování. Aby byl drahokam žádaný a ceněný, musí se vyskytovat vzácně i v přírodě. Mezi nejušlechtilejší kameny, které nejméně podléhají výkyvům módy, patří určitě diamant, rubín, safír a smaragd.

Vybíráte zlatý šperk?

U zlatých by se měli kupující zajímat, zda není zlato jenom na povrchu šperku. Šperk samotný totiž může být vyroben z jiné slitiny (a tedy i jiné barvy) a poté povrchově upraven např. bílým zlatem, což se po krátké době projeví na třením nejvíce namáhaných místech. Pozor také u dutých šperků. Na první pohled působí masivně v poměru k ceně, avšak jejich životnost je podstatně nižší a opravitelnost velmi komplikovaná.

Jak je to u ocelových šperků?

Šperky z ušlechtilé oceli jsou zajímavé a velmi oblíbené, avšak nejsou bez záporů. Pomineme-li skutečnost, že ocelový šperk není z drahého kovu, a tudíž si nedrží stálou hodnotu, pak bychom měli při rozhodování mít na paměti, že opravy a úpravy těchto šperků, až na malé výjimky, nejsou možné. Nelze upravovat velikost prstenů, nelze opravovat přetržené řetízky a není ani možné provádět leštění poškrábaného povrchu.

Nakupujte šperky jen u ověřených prodejců a minimalizujete tak riziko špatného nákupu.

Zdroj obrázku: SXC.hu