Díky jeho vysokému lesku a skvělé konvertibility je v klenotnictví oblíbeným materiálem. Spolu se zlatem a mědí je jedním z nejstarších a nejdéle používaných drahých kovů. Stříbro má široké spektrum využití. Využívá se například na výrobu stříbrných šperků (řetízky, náramky, prsteny, náušnice, přívěsky a jiné), výrobu mincí, jídelního nádobí, ale je využitelným i v elektrotechnice (CD, DVD), při výrobě zrcadel, zvonů, stomatologii i ve fotografické technice. Chemický značka stříbra je Ag – latinsky Argentum.
Ryzost stříbra
Ryzost stříbra vyjadřuje podíl drahého kovu ve slitině a uvádí se v tisícinách obsahu kovu. V současnosti se v klenotnictví využívá slitina ryzího stříbra a mědi a to zpravidla v poměru 92,5% Ag (stříbra). Tento poměr se označuje značkou 925/1000, nazýváme ho také mincovním stříbrem. Právě tento typ slitiny je nejčastěji používaným. Ryzí stříbro je tvrdší než zlato.
Punc
Stříbrné šperky musí být podle zákona opuncovné Státním puncem České republiky, který uděluje Puncovní úřad ČR nebo státním puncem zemí EU při hmotnosti nad 3g/kus.
Cena stříbra
Stříbrné šperky jsou zpravidla levnější než šperky vyrobené ze zlata. Stejně jako ceny zlatých šperků, i ceny stříbrných šperků se pohybují v různých cenových kategoriích. Záleží především od vypracování šperku, od toho, zda mají speciální povrchovou úpravu av neposlední řadě od toho, zda jsou na šperku i vzácné kameny.
Péče o stříbrné šperky
Stříbro je sice na čistém vzduchu stálé, ale vlivem povětrnostních podmínek, znečištěného ovzduší, nebo vlivem chemických látek (parfém, lak na vlasy, apod.), či dokonce reakcí na kontakt s lidskou kůží (potem) pak oxiduje. Projevuje se to tím, že šperk mění původní lesklou barvu za matnou a jakoby zčernal. Tento nedostatek se však dá správným čištěním velmi snadno odstranit.
Rhodiované šperky
Zčernávání stříbrných šperků je přirozená vlastnost stříbra. Oxidování stříbrných šperků můžeme i zabránit a to zakoupením šperků se speciální povrchovou úpravou – pak jsou to tzv. rhodiované šperky. Tato látka (rhodium) zabrání šperku, aby zčernal. Rhodium patří mezi platinové kovy a jeho cena je dokonce 3x vyšší než ryzí zlato. Je známý svou tvrdostí, odolností vůči oděru a zároveň vysokým leskem, nečerná. Díky jeho vlastnostem se velmi často využívá při povrchové úpravě stříbrných šperků. Dále se doporučuje uchovávat každý šperk samostatně v krabičce nebo v sametovém sáčku. Důležité je také zabránit přímému kontaktu stříbra s chemickými látkami, které napomáhají oxidaci stříbra. Stříbrné šperky se nedoporučuje nosit při koupání v moři, bazénu a termálních lázních. Šperky vyrobené ze stříbra se doporučuje pravidelně leštit, zejména před tím, než dojde již k samotnému zčernání.
Čištění stříbrných šperků
Existuje hned několik způsobů jak se dá stříbro čistit:
1. Jedním způsobem, jak čistit stříbro pomocí osvědčených receptů, je například čištění pomocí zubní pasty
2. Dalším způsobem, jak čistit stříbrné šperky je zabalit je do alobalu a dát vyvařit do vody s kypřícím práškem atd..
3. Posledním způsobem, který my DOPORUČUJEME je zakoupení přípravku speciálně vyvinutého na čištění stříbra v drogerií či u klenotníka, který Vám ochotně poradí, jak daný přípravek používat. Postačí však i prostudování přibalené informace v balení. Mezi takové výrobky patří jemná čistící tkanina, tekuté roztoky nebo krémy určené výhradně k čištění stříbra.
Stříbro se obvykle neláme, ale je nutné dávat pozor, aby nedošlo k jeho ohnutí. Pokud by se nám nějakým způsobem přece ohnul stříbrný šperk, většinou je možné jej opatrně ručně vrátit do původního stavu. Je však třeba dávat pozor, abychom klenot neznehodnotili, případně nezlomili. Stříbrné řetízky a náramky, které jsou vyráběny lisováním, tedy nejsou vytvořeny ze samostatných oček, je třeba před spaním skládat.
VIDEO: Jak testovat stříbro?
Zdroj fotografie: SXC.hu