Perly jako fenomén
Perly jsou fenoménem již několik tisíce let. Několik generací je fascinováno těmito skvosty moře, které jsou nadčasovým klenotem. Přírodní perly byly vždy objektem touhy vzhledem k jejich vzácnosti a kráse. Jejich vznik byl vždy opředen legendami i mýty, avšak byly důkazem čistoty a především štěstí v manželství.
Čtěte také: Jak vznikají perly?
Mušle rodící tento vzácný klenot byly uctívány jako zázračná stvoření přírody a oceňovány pro svůj dekorativní charakter. Výpravy po světě vedly ke sbírání mušlí jako vzácný poklad exotických zemí a v kabinetech pak byly zobrazovány jako kuriozita pro potěšení a navození dojmu na ostatní. Později byly perly podrobeny vědeckému zkoumání a sbírání informací o jejich vzniku. Pomocí rentgenových snímků bylo zjištěno, že perla v mušli vzniká po vniknutí parazita do skořepiny, který produkuje perleť. Parazit pak vytěsňuje buňky a tvoří cystu, na které perleť roste.
Výstava Pearls neboli Perly ukazuje v tradiční instalaci několik raritních kousků jako korunky, náhrdelníky, brože, náušnice i přívěšky. Největšími unikáty jsou například korunka Lady Rosenbery, sbírka přírodních perel jako kameny mnoha barev z Kataru či náhrdelník působící jako omrzlý, který vytvořil Sam Tho Duong.
Náušnice a další šperky s perlami
VIDEO: Výstava perel v Londýně
Zdroj fotografí: www.vam.ac.uk