Čína dosáhla skoro nový rekord. V dovozu zlata. Za měsíc říjen dovezla v čistém 131 tun zlata. Je to jen o 5 tun méně, než byl rekord v březnu, když dovezla 136 tun. Od června se dovoz zlata do země udržuje na úrovni nad 100 tun měsíčně. Celkově za prvních 10 měsíců roku dovezla Čína přes Hong Kong už 967 tun zlata. Vypadá to tak, že odhady ze začátku roku, které hovořily o dovozu 1000 tun, jsou dnes koncem listopadu již překonané. Data za celý rok 2013 uvidíme až v lednu 2014, avšak již nyní se dá předpokládat, že při současných cenových úrovních země dosáhne výšku dovozu nad 1200 tun.
Někteří zlato nakupují, jiní ho prodávají
Bundesbanka minulý měsíc např. prodala část svých zlatých zásob. Jednalo se o 3,42 tuny zlata a prodala ho pro účely ražení mincí. Německo tak vlastní 3387 tuna zlata. USA minulý měsíc mírně navýšili své zlaté rezervy, když dokoupili 0,03 tuny zlata a rezervy se pohybují na úrovni 8133 tun. Největší nárůst zaznamenalo Turecko, které dokoupili minulý měsíc 12,99 tuny zlata. Klasicky zlato nakupovali i Kazachstán a Ázerbajdžán , jejichž centrální banky dokoupili po dvě tuny zlata za každou. Mezi země, které prodávaly zlato patřily ještě Mexiko, Austrálie, či Uruguay. Nákup zlata oznámila i centrální banka Vietnamu, jejímž cílem je diverzifikace zahraničních rezerv. Ve Vietnamu je dlouhodobě vyšší cena zlata jako je na globálních trzích, vzhledem k vyšší inflaci a tím i vyšší poptávka po zlatě od obyvatelstva. Jedním z důvodů, proč banka zvažuje nákup zlata, je obava ze snížení nákupu dluhopisů ze strany amerického FEDu.
Naopak Indie letos zaostává, kvůli její restrikční politice dovozu zlata. Jak jsme již vícekrát zmiňovali, to vyvolává zvýšenou poptávku po pašování zlata do země . Svědčí o tom i minulý zpráva o zatčení 42 osob ze Srí Lanky, které dovezli do země 11,7 kg zlata v podobě šperků. Ze 42 osob bylo 29 žen. Pašování funguje tak, že zlato dovážejí tyto osoby jako šperky, které mají na sobě a deklarují, že šperky patří jim.
Zajímavost: Kde všude se používá zlato?
Írán tím, že se částečně dohodl na kompromisu na svůj jaderný program, zároveň dosáhl zmírnění některých sankcí. Může tak dovést více zlata, avšak nelze za něj prodávat ropu. Dosažení snížení sankcí má trvat zatím 6 měsíců, během nichž mají pokračovat další rozhovory o jaderném programu. Na to pravděpodobně bude reagovat Turecko, které většinu zlata do země už dodávalo, i navzdory sankcím . Turecko vyexportovali do Íránu zlato v hodnotě 6,4 mld. USD za prvních devět měsíců letošního rok .
Agentura Reuters přinesla tento týden stejně zajímavou zprávu, když citovala německou národního finančního regulátora (BaFin), který prohlásil, že zahájil vyšetřování fixace hlavních benchmarků na trhu zlata a stříbra bez přesné specifikace, o které jde. Nejdůležitější jsou však londýnské fixy. BaFin zároveň uvedl, že podobné vyšetřování se spouští iv USA a Velké Británii.
Zkuste koupit investiční zlato
Zdroj obrázku: SXC.hu
[…] Naopak dovoz zlata do Číny neutichá. To píšeme stále. Co je však v této věci nové, jsou odhady dovozu. Dosud se sledoval dovoz zlata jen přes Hong Kong. Podle několika analytiků bude nezbytné zahájit do dovozu započítávat i dovoz přes Shanghai. Do dovozu zlata zároveň nejsou započítány přímé nákupy zlata Čínskou centrální bankou. Zde se předpokládá, že jen za první pololetí 2013 ona sama koupila 300 tun zlata . Čínské zlaté rezervy jsou na úrovni 1054 tun. Oficiální. Nicméně to je údaj z roku 2009. Dnes se odhadují rezervy banky na 4 000 – 5000 tun. Uvidíme. Čas ohlášení nového údaji podle mého názoru není moc daleko, vzhledem k aktivity Číny v oblasti její snah o získání statusu rezervní měny pro své Renminbi . […]
Comments are closed.