Domů Zajímavosti Zlato versus Bitcoin

Zlato versus Bitcoin

1488
0
Sdílejte
Rate this post

zlato_bitcoinyBitcoin (někdy označován jako BTC) je fenomén poslední doby. Za půl roku dokázal z ceny 10 USD skočit na 220 USD, aby se znovu propadl na 60 USD. Dnes se znovu obchoduje kolem 880 USD. Bitcoin je kryptoměna. Někteří ji nazývají i krypto zlato. Je to z toho důvodu, že maximální počet Bitcoin je omezen na 21 milionů. Matematicky. Jsou však Bitcoiny penězi? To je relevantní otázka. Stručně řečeno, zatím nejsou.

Zlato vs. bitcoin

Jedinými reálnými penězi jsou zlato a stříbro, které na jedné straně ověřila historie a na straně druhé je na to předurčují jejich vlastnosti. Omezenost. Využitelnost jako samotné komodity – mají i přirozenou hodnotu, např. jako průmyslové kovy. Chemické a fyzikální vlastnosti. Dnes tyto kovy jako peníze nevnímáme. Za peníze považujeme měny. Avšak měna (např. dolar) znamenala, že se jedná o substitut (formou poukázky, úpisu) za kov. Dolar jako měna byl původně například definován jako 24,057 gramu stříbra. Dnes nevnímáme tento rozdíl, protože žádné z existujících jmen není definována v kontextu zlata a stříbra – nejsou kryté ničím.

Pojďme se však podívat na BTC. Zaprvé množství BTC je omezené. Zjednodušeně řečeno matematickým vzorcem – protokolem. „Vytěžených,“ počítači nalezitelných, může být maximálně 21 milionů kusů (předpokládá se, že poslední se najde někdy kolem roku 2140). BTC mají dokonce svou vnitřní hodnotu. To si jinak málokdo uvědomuje. Ta je spojena s dvěma fenomény. Zaprvé tím, že transakce jsou anonymní, velmi rychlé, relativně levné. Převod BTC je možný za 10 – 15 minut (hodinu maximálně) z peněženky jednoho uživatele do druhé peněženky uživatele, za převod platíte dnes 0,0005 BTC, není jednoduše vysledovatelné. Zadruhé tím, že BTC Vám těžko seberou. Fungují na bázi decentralizované sítě. Neexistuje zde žádný centrální bod, server, či počítač. Jen síť počítačů. Tyto vlastnosti (anonymita / decentralizace / rychlost / přímé platby) mohou mít reálnou hodnotu pro spotřebitele.

banner-colored-stones-600x315.png

Problémem však zůstává uchopitelnost. BTC jsou jako software. Existují, ale ve virtuálním světě. To je dobrá i špatná vlastnost. Dobrá z toho důvodu, že pokud se zjistí, že z matematického hlediska s nimi něco není v pořádku, mohou být rychle nahrazeny jinou kryptoměnou (ano i jiné již existují). Na straně druhé mohou být spláchnuty na smetiště dějin. Nicméně BTC komunita zas říká, že každý takový problém je výzvou pro programátory, aby BTC nebo jinou kryptoměnu, opravili.

Suma sumárum se z těchto hledisek jeví, že BTC by mohly být peníze. Osobně bych je však spíše prozatím považoval pouze za měnu. Sice ne stejnou jako je dolar, či euro. Jsou totiž decentralizované, nejsou řízeny ničím a jejich množství je omezené. Nicméně nejsou zatím obecně akceptovatelné. S jejich přijatelností roste zároveň jejich síla jako potenciálu peněz. Bez ní zůstávají jen velmi zajímavou konkurenci vůči jiným měnám. Zadruhé pokud se pro ně rozhodnete, musíte akceptovat jejich virtualitu, což oproti zlatu a stříbru není jednoduché. Mnoho lidí dnes není na tuto vlastnost připravených. Argument BTC komunity? Mladí lidé. Ti budou tvořit stále větší procento populace a ti s virtualitou problém nemají.

Závěr je asi takový, že BTC bude podle mého názoru zajímavým tehdy, pokud se propojí s trhem zlata a stříbra. Krýt BTC zlatem a stříbrem by jinak nemusel být úplně špatný nápad. Jejich vzájemná, přímá a rychlá vyměnitelnost může z této měny následně udělat peníze. Dnes jsou však jedinými reálnými a skutečnými penězi zlato a stříbro. Všechno ostatní jsou měny. I BTC.

Kupte si investiční zlato

Zdroj obrázku: SXC.hu

Sdílejte
Předchozí článekDrahý kámen Hyacint
Další článekBrusy diamantů