Zlato je komodita, která byla odjakživa používána jako peníze. Svědčí o tom i fakt, že v dnešním systému frakčního bankovnictví (tj. že dnešní peníze, nejsou kryté ničím), je zlato stále těžené a opětovně vkládáno do země a sejfů. Zda zlato nabude znovu svou monetární funkci je obtížné předpovědět, nicméně je to jedna z alternativ budoucnosti, jejíž věříme. Investice do zlata bychom se tedy ze střednědobého a dlouhodobého hlediska neobávali.
Stříbro má kromě monetární funkce velmi výrazné průmyslové využití a proto ho stále považujeme za velmi dobrou investici.
Co však s takovou platinou?
Platina nebyla nikdy v historii monetárním kovem, i když se dnes o tom uvažuje. Má průmyslové využití. Je zároveň značně vzácná. Svědčí o tom její cenový poměr mezi zlatem a platinou, který dlouhodobě osciluje na úrovni 1 k 1, tj. za 1 g zlata si koupíte 1 g platiny (plus / minus). Investice do platiny tak může být zajímavá.
Vědci by však nebyly vědci, kdyby nezkoumali stále něco nového. A vyzkoumali. Přišli s unikátním zázračným materiálem nazývaném grafen. Ten dokážeme získat již při psaní tužkou na papír. Několik vědeckých týmy zkoumá možnosti jeho průmyslového využití a deklarují, že by mohl velmi dobře nahradit právě platinu, či indium. Je ho možné získat totiž za zlomkovou cenu oproti těmto kovům a zároveň má využití v oblasti elektroniky, efektivity solární energie, či přenosu dat.
I když hovoříme o budoucnosti (komerční využití se dá předpokládat v průběhu 6 – 10 let), je třeba být opatrný. Platina, jako investice, může totiž v návaznosti na postupné využívání grafenu klesnout.
Zkuste investovat do platiny
VIDEO: Nahradí platinu v budoucnu grafen?
Zdroj obrázku: geologie.vsb.cz