– Minerál ze skupiny silikátů (tektosilikáty)
– Tmavě fialová, fialová nebo červenofialová odrůda křemene
Ametyst v ČR a na Slovensku
V českých zemích byla od středověku nejproslulejší výzdoba fialovými ametysty s bílými vrostlichemi achátu z lokality Ciboušov na Klášterecku, ze kterých se řezaly a leštily čtyř- až pětiboké desky; dochovaly se v obkladech kaplí sv. Kateřiny a Svatého Kříže na hradě Karlštejně a v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze. Písemně doložené jsou z Karlova hradu v Tangermünde, ale nedochovaly se tam. Císař Karel IV. chtěl pomocí výzdoby polodrahokamy v kaplích evokovat Nebeský Jeruzalém a jeho hradby podle biblického textu Vidění sv. Jana. Další teorie hovoří o meditačním účinku ametystu na mysl císaře za jeho pobytu na Karlštejně. Další ametysty dal císař vložit do Svatováclavské koruny, do zlatého korunovačního kříže a do několika relikviářů ve Svatovítském pokladu. Ametyst se na území bývalého Československa nalézá v Krušných horách, okolo Kozákova v Českém ráji, dále na Chebsku, v Jeseníkách, v Moravském krasu, na Vysočině na Žďársku a Třebíčsku (Bochovice, Hostákov, Valdíkov, Smrk, aj.). Proslulé byly žezlové krystaly ametystu z dolů okolo Banské Štiavnice ve středním Slovensku.
Ametyst a jeho duševní síla
Ametyst je mimořádně silný kámen s obrovskou ochrannou silou, obdařen vysoce spirituálními vibracemi. Brání nositele před psychickými útoky, protože jejich energii přeměňuje na lásku. Je blahodárný na mysl, kterou dokáže uklidnit a povzbudit. Příznivě působí na schopnost rozhodování, posiluje zdravé racionální uvažování člověka.
Ametyst je jedním z najspirituálnejších kamenů. Přináší božské lásky, nabízí nahlédnutí do skutečné podstaty člověka, povzbuzuje k nezištnosti a duchovní moudrosti. Otevírá cestu pro rozvoj intuice a podporuje tělesné vlohy. Je velmi vhodný pro meditace a věštění. Ametyst lze umístit na třetí oko, aby povzdudil jeho činnost. Pokud u sebe máte ametyst během spánku, můžete se dočkat zážitků spojených s pobytem mimo tělo. Přeměňuje nižší energie na vyšší vibrace duchovní a éterické říše.
Vliv ametystu na zdraví
Na nejjemnější úrovni udržuje ametyst rovnováhu mezi tělesným, duševním a emocionálním tělem, a současně zajišťuje jejich propojení. Čistí auru. Podněcuje činnost krční a korunní čakry.
Ametyst dokáže stabilizovat duševní stav, ale neměl by se používat v případech paranoie nebo schizofrenie.
Ametyst podněcuje produkci hormonů. Vylaďuje systém žlázy s vnitřní sekrecí a metabolismus. Posiluje vylučovací orgány a imunitní systém. Blahodárně působí na střeva, kde reguluje stav střevní flóry, odstraňuje parazity a zlešpuje vstřebávání vody. Zmírňuje bolest hlavy a uvolňuje napětí. Léčí nespavost a zajišťuje klidný spánek.
Může se přikládat a nosit podle potřeby, zejména pokud jde o součást šperku. Pokud se nosí na krku, měl by spočívat na srdci. V případě nespavosti položit pod polštář. Geody nebo zrastlice mohou postavit volno do prostoru.
Ametyst v historii
Od počátku historie se ametyst využíval v klenotnictví, řezaly se z něj sumerské a mezopotámské pečetní válečky, a především antické (řecké i římské) gemy. Také v evropském klenotnictví a v glyptice se ametyst od středověku až do současnosti hojně využívá, proslulé jsou misky a konvice dvorských umělců Karla IV., či nádobí z dílen brusičů rodiny Miseroniů, kteří pracovali v Praze – Bubenči pro císaře Rudolfa II. a jeho dvůr. Od 19. století se dováží zejména brazilský ametsty a užívá se také barvený na černo či v kobaltové modři.
Ve starověku se ametyst používal jako talisman proti následkům nadměrného pití. Jako kámen měl probouzet bdělost vyšší mysli, zasvěcovat do tajných věd a zesilovat vyšší duševní schopnosti. V (arci)biskupských prstenech pak manifestuje duševní sílu a vnitřní mravní čistotu. Ametyst je dodnes používán pro své léčebné účinky v mnoha léčitelstvích světa. Soudí se o něm, že dokáže člověka nabíjet energií.
Technický popis ametystu
Silikát, fialová odrůda křemene, název odvozen z řeckého „amethustos“ – střízlivý, průhledný, skelného lesku, bez štěpnosti. Méně kvalitní brazilské a uruguayské ametysty se vypalují do barvy citrínu. Velmi často se vyskytují v geodách i o velikosti dospělého člověka. Stupeň tvrdosti 7.
Naleziště: Brazílie, Uruguay, Namíbie, USA, Rusko, Kanada, Velká Británie, Srí Lanka, Sibiř, Indie, Mexico
Vyberte si šperky s ametystem
Porovnat ceny >>
VIDEO: O ametystu
Zdroj obrázku: SXC.hu