Jantar je zkamenělá pryskyřice borovice a její použití do šperků je stejně staré jako lidstvo samo. Klasické naleziště je v Dominikánské republice, Kolumbii a hlavně v pobaltských státech. Tento jantar se díky pádu Sovětského svazu znovu dostal na trh a je velice žádán.
Zajímavosti o jantaru
Vznik jantaru je opředen mnoha mýty. Např. ve starověku věřili, že jantarové kousky jsou slzy bohyně, která se proměnila ve strom a ronila slzy za zemřelého syna, nebo že jsou to kousky zapadajícího slunce vyplavené mořem na břeh. Ve skutečnosti vznikl jantar v době, kdy po zemi putovali dinosauři. Některé kousky jantaru mohou obsahovat kousky hmyzu, housenky a pavouky. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.
Zajímavostí o Jantaru je, že vodí elektrickou energii (při přetření jantaru hadříkem přitahuje malé částice).
Jantar je pro svou nádhernou barvu a hedvábný povrch často zpracováván do šperků. Do 15. století bylo v Evropě nezákonné držet neopracovaný jantar a obchod s ním byl velmi důsledně kontrolován. Oproti tomu bylo mezi lety 1895 – 1990 zpracováno na šperky cca 1mil. kg baltského jantaru.
Využití jantaru
Jantar je tak starý, jak je samotný čas, je to už miliony let. V dnešním světě ho stále využíváme pro jeho výjimečné léčivé účinky od bolesti kloubů, artritické onemocnění a dokonce tiší bolest dětem při prořezávání prvních zoubků. Baltský jantar se také využívá v kosmetickém průmyslu a v jiných oblastech života.
V závislosti na kvalitě je komerčně využíván pro výrobu šperků, což je jeho dnešní nejrozšířenější využití.
Těžba jantaru se provádí dvěma způsoby: v povrchových lomech a podzemních dolech.
Výroba šperků a ozdobných předmětů z jantaru má dlouhou tradici, neboť je lidé vyráběli již v mladší době kamenné. Patrně nejvýznamnějším uměleckým artefaktem v tomto oboru byla pověstná Jantarová komnata, místnost obložená nádhernými umělecky zpracovanými jantarovými bloky v Petrohradském carském paláci. Během 2. světové války německá okupační vojska Jantarovou komnatu rozebrala a odvezla na neznámé místo. Dodnes se po této kulturní památce bezvýsledně pátrá.
Odrůdy jantaru
Jantar se vyskytuje v osmi barevných variantách: žlutý (nejběžnější), oranžový, červený, bílý, hnědý, modrozelený a černý nebo mechový. Existuje široká škála odstínů těchto barev. Nejkrásnější, nejcennější a nejoceňovanější je červený jantar z oblasti Chiapas (Mexiko).
- modrý jantar – pochází ze Sicílie a modravě fluoreskuje;
- černý jantar (gagát) – z Rumunska;
- valchovit – neprůhledná odrůda z Čech
Falešný jantar
Ve šperkařství se můžeme setkat i s falešným jantarem, který je ve skutečnosti vyroben z komerčních pryskyřic a barviv s podobným optickým efektem, charakteristickým pro jantar. Někteří výrobci jsou schopni vyrobit dokonce falešný jantar obsahující hmyz.
Můžete ověřit pravost jantaru tak, že vystavíte jantar plameni. Syntetická pryskyřice se rychle začne rozpouštět a krčit.
Dalším způsobem, jak ověřit pravost světlého jantaru (žlutého či oranžového), aniž bychom jej museli vystavovat ničivým plamenům, je pomocí ultrafialového záření. Pravý jantar odráží tyrkysově modrý nebo zelený odlesk, nazývaný „jantarová aura“. Auru lze spatřit i po dopadu slunečních paprsků, dopadajících pod určitým úhlem.
Účinky jantaru na zdraví v historii
Lidé už dávno předtím, než se začal psát čas, využívaly potenciál ze štědrosti přírody v tradiční medicíně. To co označujeme jako alternativní medicína je ve skutečnosti základem pro lékařskou vědu v různých částech dnešního světa. Čím více lidí hledá přírodní léčení a přírodní utišující prostředky od bolesti, tím blíže se dostává k účinné na celém světě rozšířené pomoci, kterou od nepaměti známe – a to je PŘÍRODNÍ SÍLA. Přírodní baltský jantar má unikátní vlastnosti jako nemá žádný jantar na světě. Známý Hippokrates (460 – 377 před Kr.), považovaný za jednoho z nejvýznamnějších lékařů všech dob, který položil základy několika oborům medicíny, zaznamenal v lékařských pracích léčivé vlastnosti a metody využití Baltského jantaru. Tyto poznatky dále použili lékaři a vědci ve středověku. Ve starověkém Římě se používal jantar v medicíně ochrana před různými nemocemi. Významný lékař v těch časech, Calistratus napsal, že jantar ochraňuje lidi před „upadnutím do šílenství“, prášek z jantaru smíchaný s medem léčí zanícené hrdlo, ušní a oční onemocnění a zapíjený vodou léčí žaludeční choroby. Pliny, také lékař z dob Říma zaznamenal, že římské selky nosili jantarové medailonky, nikoliv pouze pro krásu, ale i jako lék na zduřelé uzliny, zanícené hrdlo a podnebí. Ve východních zemích lidé věřili, že kouř z jantaru posiluje duši člověka a dodává odvahu. V asijských zemích vyráběly tzv. „Jantarový sirup“ směs jantaru – kyseliny jantarové (která se v jantaru nachází) a opia a používali ji jako sedativum a proti křečím.
Jantar a zdraví dnes
V dnešní době vyrábíme desítky účinných léků, které obsahují kyselinu jantarovou, zejména v USA a Rusku. Důležitou hodnotu mají farmaceutika k prevenci proti stárnutí lidských buněk. Proto se tato kyselina vědecky nazývá moderním elixírem mládí. Kyselina jantarová je také hodnotná pro sportovce. Doktor Veniamin Khazan z RAS z Institutu Farmakologie ve vědeckém centru v Tomsku napsal: „Pro staré lidi je kyselina jantarová nevyhnutelná. Je schopna obnovení energetické vyváženosti na buněčné úrovni a takto znovu získání mladistvé energie.“ Také prohlásil, že výsledky potvrdily stejnou nebo ještě lepší pomoc pro organismus jako průmyslové léky a za výrazně nižší cenu. Další výzkum na Univerzitě v Hamburku v Německu potvrdil bezpečné a pozitivní účinky kyseliny jantarové v buněčném metabolismu.
Kyselina jantarová se nachází v různých současných rostlinách a je to jeden z výživových prvoků. Syrové angrešt nebo stonky rebarbory, které jsou nejbohatší na tuto vzácnou kyselinu obsahují tisíc krát méně této významné látky jako jsou kyseliny v baltském jantaru. Sukcináty zejména vápníkové, draslíkové a sodíkové jsou extrémně stimulující pro lidský organismus pro jeho rozvoj a správné fungování a používají se pro lékařské účely. Sukcináty jsou velmi efektivní po dlouhotrvajících chorobách a zraněních. Po jejich použití se rychleji získává imunita, a také duševní způsobilost se schopností koncentrace.
Prsteny a další produkty s jantarem
VIDEO: Jak vypadá jantar?
VIDEO: O Jantaru
Zdroj obrázku: SXC.hu
[…] – nejlepším prostředkem při prevenci či potlačení alergií je jantar. Pomáhají i akvamarín, aventurín a mahagonový obsidián. Pro uklidnění záchvatů jsou […]
[…] jsou i jiné přírodní materiály – perly, drahé kameny či jantar. Ale pozor! Pokud si nemůžete dovolit originál, při výběru napodobenin buďte velmi opatrné. […]
Comments are closed.