Domů Drahé kameny Jaspis – živitel všech kamenů

Jaspis – živitel všech kamenů

3200
1
Sdílejte
Rate this post

jaspisJaspis je zrnitý a neprůsvitný drahý kámen. V jeho zrnité struktuře se často objevují výrazné pruhy, oka a další tvary a vzory. Jaspis je velice varietní kámen a u tohoto drahého kamene obzvlášť platí, že žádný kus není stejný. Nejoblíbenější druhy jsou červené jaspisy, žluté, hnědé, i zelené.

Ve starých kronikách je jaspis veden jako nejlepší živitel nebo matka všech kamenů. Je velmi cenný nejen ve sféře šperkařství ale i v esoterice (jaspis harmonizuje čakry; každá barva jaspisu přísluší jedné čakře). Jaspis je nádherný kámen, který přináší klid, oporu, pomoc ve stresu a uvědomění si celku. Sjednocuje všechny části života. Zlepšuje organizační schopnosti, dává pocit úplnosti a vnáší do života radost. Je kamenem, který napomáhá při dobrodružných a neznámých cestách a také při vzpomínání si na sny. Zajišťuje ochranu těla, odstraňuje negativní energie a udržuje vyvážený poměr sféry tělesné, duševní, citové a estetické. Neustále vyzařuje očistnou a ochrannou energii.

Jaspis a lidské zdraví

Jaspis podporuje chuť k jídlu, používá se při zástavě nejrůznějších krvácení a léčbě ženských chorob. Kladně ovlivňuje i léčbu ledvin, močového měchýře, vaječníků a překonání nevolnosti během těhotenství. Podněcuje čestné chování k sobě samému. Jaspis je vhodný pro lidi s nízkým sebevědomím, protože povzbuzuje přeměnu myšlenek na činy. Meditace a držení tohoto kamene očišťuje a posiluje fyzický potenciál – prodlužuje sexuální rozkoš.

banner-colored-stones-600x315.png

Léčivé vlastnosti jsou jiné podle různých druhů příměsí a jaspisů, nicméně mají základní společnou vlastnost, že jeho zemité tóny a struktura pomáhá člověku stát rovnýma nohama na zemi, očišťují tělo a probouzí harmonii v duši. Červené jaspisy podporují krevní oběh a sexuální pud, jaspis piccaso je kamenem kreativity, zelené a hnědé jaspisy podporují souznění s přírodou.

Naleziště Jaspisu

Naleziště musíme rozdělit podle druhu jaspisu. Červený jaspis pochází hlavně z Indie, pruhované kameny jsou z Francie. Německa nebo Ruska. Nalézt zle i opravdu velké kusy kamenů, Jaspis nevytváří krystaly. Velké valouny Jaspisu se požívají do interiérů jako dekorační kameny, vyleštěné velké pláty jako desky stolů nebo dekorační mozaiky na dlažby. O jaspisu se říká, že voda může odplavit jeho lesk, proto se jaspisové dekorace nebo šperky nenamáčí do vody, nýbrž se očišťují suchým hadříkem.

Jaspis a jeho využití

Řekové, Římané i Egypťané si ho cenili jako drahokamu. Do jaspisu se vyřezávaly reliéfy a intaglie. Velká kolekce vyřezávaných jaspisů, převážně vytěžených na Uralu, se nalézá v petrohradské Ermitáži. Římský císař, král český a uherský Rudolf II. měl stůl vykládaný jaspisy mnoha barev. Tento stůl byl jedním ze sedmi divů renesance. Léčitelé mu připisují schopnosti chránit před těžkými sny, snižovat horečky, zastavovat krvácení, pomáhat při léčbě „ženských nemocí“, dále příznivý vliv při léčbě rakoviny, nemoci krve a krku.

Náramky s další šperky s Jaspisem

VIDEO: Rozličné podoby Jaspisu

Zdroj obrázku: SXC.hu

1 komentář

Comments are closed.