Zlatnictví.org

Rubín

Rate this post

prsten s rubínemRubín patří mezi korundy. Čistý korund je bezbarvý, barevnost drahokamu způsobuje stopové množství příměsí. Příčinou červeného zbarvení je chrom. Název je odvozen od latinského ruben, výrazu pro červenou barvu. Někdy mívá hnědé skvrny, které jsou způsobeny přítomností železa.

Díky jeho barevné variabilitě od růžové přes purpurově červenou, červenou až hnědočervenou se považuje za jeden z nejjasnějších a nejvýraznějších drahokamů. Díky červené barvě, která se přiřazuje k symbolice srdce a vášně, je oblíbeným kamenem lásky. Šperky s rubíny se těší své popularitě po celém světě a jsou považovány za dary lásky. V bibli je rubín – drahokam zmíněn až čtyřikrát, z tohoto důvodu již v historii byl známý svou krásou a moudrostí.

Když kupujete rubín…

Color (Barva): Nejžádanější barva je takzvaná „krev holuba„, čistě červená s nádechem modré. Rozlišná sytost barev vlastně tvoří celý rozdíl v kvalitě rubínů.

Clarity (Čistota): Inkluze se běžně vyskytují v rubínech a nesymbolizuje vždy nižší kvalitu. Takzvané rutilové jehly způsobují „hedvábný lesk“. Pokud je takový kámen perfektně broušený, vykazuje velmi vzácný znak, takzvané „kočičí oči“. Způsobují šestipaprskové hvězdicový světelný efekt, kterým se chlubí velmi populární, takzvané „hvězdné rubíny“.

Cut (Brus): Rubíny se brousí do rozmanitých tvarů. Výbrus se nejvíce přizpůsobuje hvězdici, kterou se vyznačují zejména vysoce kvalitní rubíny.

Opracování Rubínu

Rubíny bývají tepelně ošetřeny. Předtím než jsou broušeny se na několik hodin zahřívají na 1 700 až 1 800 ° C. Tato metoda často zlepšuje barvu a jasnost.

Cena rubínu

Podobně jako u jiných barevných drahokamů, kromě jasnosti a velikosti je intenzita barvy primárním faktorem určujícím hodnotu drahokamu. Nejjemnější rubíny mají živé, syté, střední až tmavé tóny červené až mírně purpurově-červené odstíny. „Temná červená krev“ je obchodní termín pro rubíny s nejvíce požadovanou barvou, čistě červené jen s nádechem modré.

Mýty a legendy o rubínu

Existuje mnoho legend o rubínech. Jedna legenda z Barmy vypráví o krásné a silné orlici Lal, která žila vysoko v horách. Vyhýbali se jí nejen ptáci, ale i kamzíci a veškerá živá zvěř. V korunách stromů stále pozoroval orlici výr. Pozoroval jak po letech orličino peří zešedivělo a její letových kruhů nad horou stále ubývalo. Orlice věděla, že její život se blíží ke konci avšak v jeden večer popošel výr ke orlici a navrhl jí, že se s ní podělí o jídlo, pokud ho nezabije. Orlice Lal chvíli přemýšlela a pak odpověděla: „Měla jsem čas narození a nyní nadešel čas smrti.“ Z posledních sil vyletěla na oblohu a všechna zvířata ji viděla s prvními paprsky slunce padat na zem, zatímco její tělo dopadlo na skály. Krev orlice na skalách vytvořila unikátní granáty z Barmy, které jsou dodnes známé svou krásou.

Rubín a jeho účinky

Po dlouhou dobu se rubín nazýval „králem drahokamů“. Dával svým nositelům sílu lva, nebojácnost orla a moudrost hada. Jejich hluboká vášnivá červená barva vyhání smutek, probouzí lásku a udržuje šťastné manželství. Traduje se, že v minulosti rubíny věděli z těla vypudit jed.

Nejznámější Rubín

Slavné rubíny vynikající svou krásou a barvou jsou: 167C rubín, nazývaný „Edwardes Ruby“, který najdeme v přírodovědecko – historickém muzeu v Británii. Hvězdný rubín zvaný také „Rosser Reeves“ má 138,7 ct a sídlí v institutu „Smithsonian“ ve Washingtonu. Mnohé rubíny jsou nezbytnou součástí královské insignie a dalších slavných klenotů. Například koruna českého svatého Václava obsahuje 250C rubín.

Bižuterie a šperky s rubíny

VIDEO: Barmský rubín

Zdroj obrázku: SXC.hu