V mýtech se říká, že nebe je jeden obrovský safír a uvnitř něho je Země. Není od věci barvy Safíru přirovnat k barvám oblohy, hluboká modrá večerní obloha, našedlé zimní ráno či jasný letní den. Tento druh korundu se nachází v barevném spektru včetně žluté, oranžové a fialové. Jen červené odrůdy korundu jsou pojmenovány jako Rubíny a mají velký obsah chromu a hliníku.
Safírová modrá je nejoblíbenější barva 50% populace. Je to barva sympatie, přátelství a věrnosti. Klade do popředí klid a vyrovnanost, porozumění a důvěru. Oproti Rubínu, který symbolizuje spontánní vášeň, Safír znamená věrnost a proto je oblíbený v zásnubních prstenech.
Druhy safírů
Nejstarší cejlonské safíry se vyznačují světle modrou barvou a pocházejí z naplavenin řek na Šrí Lance. Najdeme je na krásných špercích ze starého Říma, Byzance a středověké Evropy. Už při malé příměsi železa vzniká růžovo-oranžový safír nazývaný padparadža, což je sinhálské slovo pro lotosový květ. V Barmě a ve východní Africe najdeme vzácné růžově až téměř rubínově zbarvené safíry, což je zase způsobeno příměsemi chrómu. Žlutě zbarvený safír se dříve nazýval orientální topas a zelený safír se od středověku až do 19. století označoval jako orientální olivín.
Zajímavostí u Safíru je to, že barva není celoplošně po celém krystalu jednotná, ale vykazuje lokální koncentraci barvy. Výsledný efekt je takový, že různé odstíny barvy tvoří proužky. Toto zbarvení je dobře vidět u broušených kousků, kdy při pohledu směrem do broušeného krystalu (většinou se brousí do oválů) má safír krásnou modrou barvu. Ovšem při bočním pohledu skrz krystal můžou být vidět již zmiňované proužky. Hvězdný safír tvoří paprsky do tvaru hvězdy jako u Rubínů.
Kde můžeme safír nalézt?
Klasická naleziště jsou v Indii, na Madagaskaru, Srí Lanka a Pákistán, kde se nachází nejvýznamnější naleziště Kašmírového safíru. Tyto drahé kameny mají sytě sametovou barvu zvanou chrpová modř. Safír se nachází častěji než Rubín v nižších polohách, ale stále patří mezi velmi oblíbené a ceněné drahokamy.
Léčebné účinky safíru
Podle litoterapie, nauce o léčbě kameny, je safír drahokamem vnitřního klidu a napomáhá tělu dostat se do psychické rovnováhy. Jeho vnitřní síla koncentrace pozitivně ovlivňuje naši nedočkavost. Uklidňující modrá barva safíru napomáhá i při nespavosti. Vyčištěný safír se může přikládat přímo na postižená místa při nádorových a vředových onemocněních kvůli utišení bolesti. Pomáhá prý snižovat krevní tlak, teplotu a krvácení. Safírová voda se používá např. v kosmetice na čištění pleti, na zpevnění nehtů a také proti vypadávání vlasů. Podle hvězdné astrologie náleží Saturnu a znamením Býka, Panny a Váhám.
Historie a mytologie okolo safíru
V pozdějším buddhismu (hinajána) se safír považoval za kámen, který zklidňuje myšlenky a pomáhá mnichovi při meditaci. Podle indické pověry, kdo nosil tento drahokam, byl ochráněn vůči chorobám a nebezpečí poštípání hadem nebo škorpiónem. Antický lékař Galenus doporučoval nošení safíru jako amuletu proti zimnici a na zvýšení potence. V západní mystice, gnostické a křesťanské, je safír symbolem božské moudrosti a čistoty. Svatý Jeroným o něm řekl, že zmírňuje hněv boží. Safírový amulet na krku měl u jeho nositelů vzbuzovat dobré myšlenky, očistit srdce a posílit víru. Čím zářivější byl drahokam, tím pevnější byla víra jeho nositele. Ve 12. století vydal papež Inocenc III. příkaz, aby prsteny biskupů a církevních hodnostářů byly zhotoveny právě ze safíru. Tímto klenotem byl podle židovské tradice zdobený i prsten krále Šalomouna.
Náušnice a další šperky se safíry
VIDEO: Největší safír na světě byl nalezen na Srí Lance
Zdroj obrázku: SXC.hu
[…] narozeným ve znamení panny přistane zejména jemňoučký olivín a zářivý safír. Olivín pomáhá vnést rovnováhu do života. Zklidňuje mysl a dodává svěží energii. […]
[…] a etruského vlivu, začaly se více používat barevné kameny – topaz, smaragd, rubín, safír a perly. Celkem lze říci, že se používala opravdu široká paleta materiálů – nebyla jich […]
Comments are closed.