Turmalín je minerál se všemi barvami duhy. Do Evropy se dostal ze Srí Lanky v 18. stol. a jeho původní název Tura Mali znamená Kámen se smíšenými barvami. Barevná škála Turmalínu předčí všechny jiné drahé kameny. Často se nachází i krystaly tvořené ze dvou i více barevných odstínů, např. Turmalín meloun, který opravdu vypadá jako nakrojený vodní meloun. Často se u Turmalínu objevuje i dichroismus, tj. v různých úhlech pohledu má Turmalín různý barevný odstín. Nejintenzivnější barva Turmalínu bývá uprostřed krystalu.
Jednotlivé barevné odstíny Turmalínu mají různé názvy
Rubelit
Jasně červený až narůžovělý Turmalín. Vyskytuje převážně v Brazílii, na Madagaskaru, v Mosambiku, Nigérii, Pákistánu a obzvlášť krásné v USA. Rubelitová červeň vyznačuje svádění a touhu. Má okolo sebe velkou erotickou auru a žena, která jej nosí, má velkou chuť a radost ze života.
Indigolit
Všechny odstíny modré. Modrý Turmalín vyzařuje čistotou a harmonií a činí nás klidnými, upřímnými a tolerantními. Nejznámější naleziště jsou v severní Brazílii, Nigérii, Afganistanu a Pákistánu.
Verdelit
Zelený, někdy žlutozelený Turmalín. Tato smaragdově zelená barva je způsobená chromem a tyto turmalíny se také často nazývají Brazilské turmalíny. Tento název však neoznačuje původ kamene, ale pouze typickou smaragdově zelenou barvu. Verdelity s větší příměsí modré jsou nazývány Africké Turmalíny. Není vůbec lehké najít dva totožně barevné krystaly.
Dravit
Žlutohnědé až oranžové zabarvení Turmalínu. Tento druh Turmalínu se často vyznačuje již zmíněným dichroismem. Pod různými úhly pohledu se barva kamene mění intenzitou nebo barevným odstínem
Skoryl
Černý Turmalín. Má temně černou neprůhlednou varvu a často se pro svoji sílu a vyzařování používá v esoterice a alternativním léčitelství.
Paraiba
Zářivá tyrkysová, fialová a modrá. Nově objevený a velice vzácný druh Turmalínu z Brazílie. Jasnou tyrkysovou barvu má na svědomí měď, která není přítomná v žádném jiném druhu Turmalínu. Dnes již jsou ložiska Paraiba je bohužel vytěžená a některá místa srovnána se zemí. Na trhu se již tyto kameny téměř nenachází a pokud ano, jejich cena stoupá do závratných výšin. Nově se objevují Turmalíny z Nigérie, avšak vědci se dohadují , zda se jedná o podobné ložisko jako v Brazílii či nikoliv.
Turmalín má pyro-elektrické vlastnosti. Když se krystal turmalínu zahřeje a nechá se vychladnout, má kladný elektrický náboj na jedné straně a záporný na druhé. Proto Turmalín zasazený do šperku vyžaduje častější čištění, neboť tímto nábojem přitahuje drobné prachové částice. Díky vysokému obsahu minerálů a dobré energetické vodivosti se Turmalín často využívá v léčitelství. Mají velice osvěžující a posilující účinky.
Turmalín v ezoterice
Turmalín je výjimečný jedinečný kámen, protože nemá nikdy nepříznivé účinky a je to navíc ochranný šamanský kámen, který působí vždy ve prospěch svého nositele a přináší mu radost. Odstraňuje stres, zlost, strach. Je dobrým pomocníkem při chápání sebe, ale i při chápání druhých. Zvyšuje sebedůvěru, nezávislost. Pomáhá nám získat nadhled v situacích, které nás rozčilují. Udržuje v harmonii mužskou a ženskou energii, propojuje, čistí, harmonizuje čakry, odstraňuje bloky z aury.
Černý turmalín (skoryl) patří k drahokamům. Tvoří krystaly, které někdy dosahují až velikosti několika metrů. Nazývá se ještě „elektrický kámen“, protože při zahřátí nebo tření tvoří na svém povrchu elektrické pole. Má schopnost pohlcovat a propouštět procházející světlo a to v různých směrech. V Oriente byl dlouho používán jako kámen, který přinášel energii, vyrovnanost, mír, přátelství, lásku. Říká se, že turmalín je studnou mládí. Pomáhá realizovat naše sny. Měl by se nosit blízko srdce.
Černý turmalín (skoryl) osvobozuje duši a chrání ji před nepříznivými vlivy. Vtahuje do sebe nepříznivé působení jiných lidí, závist, nedůvěru, hněv, zlobu a to tak, že pokud máme černý turmalín u sebe, tak tyto negativní vibrace v té chvíli velmi nepociťujeme. Rovněž nás turmalín ochraňuje i před vlastní vztekem a zlobou a pomáhá nám najít vnitřní orientaci duše. Doporučujeme ho položit před spaním na polštář.
Pokud máte v práci nějaké problémy, stačí si jen v duchu pomyslet na tento kámen a říci si, že se vás to rozčilení netýká. Turmalín nás vede k nezávislosti, ke klidu, ke zdravému sebevědomí. Černý turmalín (skoryl) nás ochraňuje před škodlivým zářením – můžete si ho položit vedle televizoru, počítače. Prý velmi účinně deaktivuje patogenní zóny a negativní záření ze spotřebičů.
Léčebné účinky Turmalínu
Záněty nervů, dýchací problémy, mozkové příhody, onemocnění plic, bronchitida, poruchy štítné žlázy, záněty mozkových blan, poruchy srdečního svalu, posiluje krevní oběh, pozitivně ovlivňuje redukci tuku, regulaci vody v těle, posiluje imunitní systém, je prospěšný při virózách, reguluje využití vitaminů v těle, pomáhá při chudokrevnosti, při zánětu spojivek, usnadňuje porod, léčí dětské nemoci, podporuje rozvoj svalů.
Přiřazené čakry: šestá čakra – třetí oko (Ajna čakra), pátá čakra.
Ošetřování: doporučujeme jednou týdne v teplé proudící vodě umýt a nabít při zapadajícím slunci nebo jej necháme nabít křišťálem.
Turmalín černý má na svém povrchu rýhy, není to však vada kamene. Tyto rýhy zvyšují energetický tok Turmalínu, čímž z tohoto kamene dělají vynikající pomůcku na léčení, zvyšování energie a odstraňování bloků.
Přívěšky a šperky s Turmalínem
VIDEO: Léčivá moc Turmalínu
Zdroj obrázku: SXC.hu
[…] Klasické naleziště je v JAR, Namibii, Austrálii i v Kanadě. Prehnit bývá zelený až nažloutlý nebo nahnědlý, může být průsvitný. Často bývají v jasně zeleném prehnitu inkluze černého Turmalínu. […]
Comments are closed.