Co se šperky nedělat a kam šperky nenosit
- Šperky nenoste při činnostech, kde je lze snadno poškodit. Například při práci v prašném, chemicky agresivním nebo vlhkém prostředí, při sportu, kde může dojít k protržení řetízků, nebo zranění od náušnic, přívěsků apod.
- Šperky z chirurgické oceli jsou z velmi tvrdého a odolného materiálu. Plochy šperku s vysokým leskem mohou poškrábat. Hlavní výhodou chirurgické oceli je, že je považována za materiál nevyvolávající alergie.
- Šperky s kameny a perlami nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je zapotřebí zvláště velká opatrnost!
- Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy, nebo ztrátou lesku. Už malá přítomnost nevhodných chemických látek způsobuje jejich černění. Zvláště citlivé jsou na přítomnost síry. Z organických látek je to například lidský pot. Ten má u každého jiné složení. Proto někomu šperky černají a někomu ne.
- I když to není tak časté, barvu může změnit i šperk zlatý. Nejčastěji k tomu dochází u destských náušnic, které změní barvu na místě dotyku s lidským tělem.
- Šperky s kameny jsou zvláště citlivé na zacházení. Některé kameny jsou do šperku jen lepené a při neopatrném používání mohou vypadnout.
Nakupujte jen kvalitní šperky
Zdroj obrázku: SXC.hu