Domů Minerály Historie Českého granátu

Historie Českého granátu

3986
0
Sdílejte
Rate this post

český granátČESKÝ GRANÁT je průhledný až průsvitný minerál krásné sytě červené barvy, náležící do skupiny pyropů. Pro toto barevné podání je český granát jako minerál oblíben na celém světě. Český granát je drahokam drobných rozměrů (od 0,2 do 0,8 cm), ohnivé až krvavě červené barvy (zbarvený příměsí chrómu). Jeho název je odvozen z řec. Pyropos, pyr = oheň, ops = oko, nebo z lat. Carbunculus = oharek uhlí, granatus = zrnkovitý, anglicky Bohemian garnet, německy Böhmisches Granat, staročesky podle Klareta zrnakoč. Český granát má dle Mohsovy stupnice stupeň tvrdosti 7 až 7,5. Je výjimečně barevně stálý, odolává žáru i kyselinám.

Jak šla s Českým granátem historie

Z říčních náplavů byl český pyrop nahodile sbírán od pravěku. Organizovaný sběr granátů s vývozem do Evropy začal v raném středověku, v období stěhování národů od 6. do 8. století. Ve středověku obliba českého granátu mizí. Ojedinělé zlatnické památky jsou dochovány od 2. poloviny 14. století (relikviář z pražské katedrály). Teprve od 2. poloviny 15. století granáty častěji zdobí liturgické stříbro, zejména kalichy. Vrcholné období nastalo za vlády císaře Rudolfa II. (vládl 1576 – 1610), který podporoval brusiče kamenů a uplatňoval předkupní právo na granáty výjimečné velikosti. Roku 1679 označil Bohuslav Balbín pyrop termínem český granát a od té doby se pyropy, nalézané v Čechách nazývaly „českými granáty“ Po roce 1700 se české granáty rozšířily v klenotnictví všeobecně. Ve 2. čtvrtině 18. století přišly do módy šperky s drobnými kameny a tak císařovna Marie Terezie vydala roku 1762 zákaz vývozu českých granátů ze země. Ochránila tak domácí monopol těžby a zpracování českých granátů. V té době vznikaly brusírny v Podsedicích, Dlažkovicích, ve Světlé nad Sázavou, v Třebenicích v Horních Třebívlicích a na Skalce. České národní obrození prosadilo český granát za mineralogický symbol Čech. Stal se atributem českých vlastenců (portréty manželky Václava Hanky, dcery Františka Palackého, Boženy Němcové atd.). Pomůckou pro datování granátového šperku 2. a 3. třetiny 19. století jsou dvě techniky osazování granátů: zrnková a nýtková (klenotnické techniky). Čeští granátníci úspěšně vystavovali v 19. století výsledky svých prací na průmyslových výstavách doma i v zahraničí. Díky úspěchům výtvarníků a turnovských zlatníků na světové výstavě v Bruselu roku 1958 se český granát vrátil do soudobé umělecké tvorby a začal psát novodobou historii šperkařské produkce v Čechách.

banner-colored-stones-600x315.png

Novodobá historie

V této novodobé historii působí naše družstvo na trhu od roku 1953, od kdy se zabývá zpracováním českého granátu. Granátové šperky naší produkce mají zcela specifický charakter a to vlivem velikosti nalézaných kamínků. Protože se jejich velikost pohybuje od dvou do šesti milimetrů, vynikne krása, jiskřivá červená barva a třpyt těchto kamínků nejvíce ve velkých plochách. Šperky s českými granáty jsou tak hustě osázeny kameny a kov tvoří nosnou konstrukci šperků. Do středu šperků se umísťují kameny větších rozměrů, ty jsou též z granátové skupiny, nikoliv však pyropy ale almandiny. Dnes se stává módní a populární i kombinace českého granátu s dalším českým kamenem vltavínem. Dnešní nabídková kolekce představuje nepřeberné množství klasických modelů, které jsou v posledních letech rozšiřovány o šperky s moderním tvůrčím designem, které tvoří alternativu pro mladší zákaznickou klientelu. Tento trend je podporován v poslední době i díky šperkařským sympóziím v Turnově, na jejichž organizaci se naše družstvo podílí.

Český granát dnes

Granát, d.u.v., Turnov dnes působí jako bezpochyby největší zpracovatel a producent originálních šperků s českými granáty. Používá nejmodernější výrobní technologie jak pro tvorbu nových modelů šperků, tak pro jejich výrobu. Přes tuto snahu zůstává na granátových špercích vysoký podíl ruční práce turnovských zlatníků. Granát Turnov je nositelem vývoje tohoto druhu šperků a na výstavách udává trend designu a finální podoby šperků. Zákazníky, kteří mají o český granát zájem najdeme na celém světě, na všech kontinentech. Nejvíce pochopitelně doma v České republice. Tím družstvo přispívá k oblíbenosti granátových šperků a jejich celosvětové propagaci.

Největší světovou sbírku historických prací s českými granáty vlastní Národní muzeum v Praze, menší sbírka je ke zhlédnutí v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a v Moravské galerii v Brně. Ucelené kolekce jsou v Odborné šperkařské škole v Turnově (jako žákovské práce) a v tamním Muzeu Českého ráje.

Zkuste si vybrat z přívěšků s Českým granátem

VIDEO: Přívěsek s českým granátem

Zdroj obrázku: SXC.hu