Domů Rady Jak restaurovat staré šperky s českým granátem?

Jak restaurovat staré šperky s českým granátem?

4427
0
Sdílejte
Rate this post

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAV první řadě je třeba uvést, že žádný návod není univerzální a tak je vhodné čištění a údržbu nechat na odborníkovi. Problém může být, kde takového odborníka vzít. Z tohoto důvodu si zde dovolujeme popsat několik základní kroků k vyčištění a restaurování šperku. Můžete to zkusit, ale znovu opakujeme, je vhodné dát šperk opravit skutečnému odborníkovi.

Staré šperky s českým granátem jsou zpravidla vyrobeny z obecného kovu (většinou tombaku – Tombak je označení slitiny mědi (84 – 90%) a zinku (10 – 16%), tedy mosazi s vyšším obsahem mědi), méně často také ze stříbra a vzácně též ze zlata.

Odstranění špíny

Při čištění šperku je třeba z něj odstranit především klasickou špínu (zbytky krému na ruce, mýdla, staré kůže, vláken z textilu, zaschlého syrového těsta a jiných zpravidla ztvrdlých potravinářských syrových polotovarů) u náušnic je také rozšířený zaschlý ušní maz (který z uší samovolně vytéká) ve směsi se šampónem. V menší míře se na šperku mohou vyskytnout též oxidační produkty daného kovu.

Klasická špína se nejlépe odstraňuje v teplé vodě (nikoliv HORKÉ A UŽ VŮBEC NE VAŘÍCÍ – příliš horká voda může šperk nenávratně zničit.). Teplota teplé vody je max. 40°C. Dále je vhodné využít starý měkký kartáček na zuby. Velmi důležité je celou operaci neprovádět v žádném případě nad umyvadlem, protože granáty zpravidla ve šperku nepříliš dobře drží a proto je vhodné využít hluboký talíř a nebo ještě lépe plastovou misku. Když dojde k vytržení českého granátu ze šperku, vytržený kámen snadno v misce najdeme.

banner-colored-stones-600x315.png

Při čištění šperku v teplé vodě je vhodné využít jar (ten nám sníží povrchové napětí na kamenech i kovu, a špína se lépe „odlepí“). Po vyjmutí šperku z misky je důležité celý šperku důkladně vysušit, aby nedošlo k zahnití vody. Vysušení je třeba věnovat mimořádnou pozornost, protože především u granátů zasazených v kotlících (tj. kámen není vidět zespodu šperku) může dojít k zahnití novin. Tyto podložky – zpravidla šlo opravdu o noviny – se používaly ke srovnání vybroušených českých granátu do jedné roviny ve šperku. Důvodem toho bylo, že dříve se české granáty brousily velmi nedokonale, vaznost fazet byla velmi špatná stejně tak jako symetrie, doleštění atd., protože brusiči českých granátu tehdy respektovali přirozený tvar přírodního granátového zrna. Dnes se granáty brousí zcela odlišně, každý kus má perfektní tvar, chyby na jednotlivých broušených kamenech se objevují spíše vzácně. Dřívě tedy byla hlavní dřina především na bedrech tehdejších klenotníků, kteří museli perfektně srovnat české granáty do šperku tak, aby žádný nevyčníval i přesto, že každý kámen byl jinak vysoký. Právě na ono „výškové srovnání“ se používaly drobné kousky (cca 1,5 x 1,5 – 3 x 3 mm) novin. Tyto noviny byly nakonec přikryty ještě kouskem Al, Sn folie, aby se zajistila dostatečně světlo odrážející plocha.

Rozhodně nedoporučuji na čištění granátových šperků použít ultrazvuk, protože ten by mohl především šperky v horší nebo vyloženě špatné kondici definitivně zničit.

Chybí Vám ve šperku kámen?

Co, ale dělat, když Vám ve šperku chybí český granát? V tomto případě máte dvě možnosti:

1) obrátit se na současné výrobce granátových šperků s prosbou, aby Vám vyrobili identický nebo alespoň velmi podobný kámen. Přičemž tato možnost má dvě zásadní úskalí – většina výrobců granátových šperků se nechce zdržovat se zasláním jednoho 2 mm kamene, protože cena poštovného a práce související s odesláním je mnohonásobně dražší než je cena samotného českého granátu. Druhým problémem je, že nově vybroušený český granát se mezi staré nehodí, protože má výrazně dokonalejší brus a tím z ostatní řady granátů jakoby vyčnívá.

2) druhou možností je kontaktovat nějaký internetový obchod, který Vám chybějící granát dodá.

Pokud budete žádat o nový kámen do šperku, nezapomeňte uvézt důležité informace. K tomu, aby Vám byli schopni najít v nabídce odpovídající kámen, nutně potřebují znát:

a) velikost – tu nejlépe změříte pomocí posuvného měřítka (šupléry). Je potřeba rozměr znát s přesností na desetiny milimetru (tj. např. 2,1 mm). Většina kulatých starých kamenů je šišatá. Zde napište, že potřebujete kulatý český granát o velikosti např. 2,1 až 2,3 mm.

b) typ brusu

Velmi oblíbené jsou šperky s Českým granátem

Zdroj obrázku: SXC.hu