Říká se, že když pár milenců zamkne zámek kolem zábradlí na mostě a hodí klíč do řeky, jejich láska vydrží navždy. První „milenecké“ visací zámky se objevily na konci osmdesátých let v maďarské Pécsi, kde se tomuto rituálu dodnes oddávají mladé páry na kovaném zábradlí spojujícím mešitu s katedrálou. Na tuto tradici nezapomněla ani slavná značka Louis Vuitton. Kolekce Lockit je gestem, kterým Louis Vuitton skládá poctu milencům celého světa a oslavuje tuto dnes již celosvětovou tradici.
Zámek jako dávný symbol lásky milenců
Ještě starší tradice, jako ta z maďarské Pécsi, pochází z německého Kolína, kde visí zámky na mostě Hohenzollern u nádraží. Mladí lidé odhazují klíčky do Rýna, který pod mostem protéká.
V Srbsku se tento zvyk uchytil na mostě „Ljubavi“, tedy lásky, který je pojmenován po tragickém příběhu učitelky a vojáka z období ještě před první světovou válkou. Mladé dívky na mostě zamykají zámečky, do kterých je vyryto jméno jejich milého, a pak odhazují klíček do vody s nadějí, že tento akt ochrání jejich miláčka před nástrahami jiné ženy.
Od počátku devadesátých let se na mostech a památkách na celém světě objevuje stále více zámků symbolizujících lásku těch, kteří je tam zanechali. V Itálii to byl právě Federico Moccia a jeho knihy Tři metry nad nebem a Chci tě, kterým se připisuje „zjevení se“ prvního zámečku lásky na mostě Milvian v Římě a na mostě Vecchio ve Florencii v roce 2007.
O několik měsíců později se jako zázrakem objevily desítky zámečků na Pont des Arts v Paříži. V roce 2010 jich bylo v tomto nejromantičtějším městě na světě již více než pět tisíc!
V Soulu se tato tradice dodržuje u věže N’Seoul Tower. Zámky visí na bezpečnostním zábradlí kolem této výškové stavby tyčící se nad městem. Městská památková služba musí dokonce pravidelně zábradlí vyměňovat, aby opona ze zámků nezastiňovala zcela výhled na město.
V Moskvě visí zámečky zanechané milenci na mostě Loujkov, kam je chodí obdivovat turisté z celého světa.
Na Taiwanu se první zámky objevily na zábradlí pěší lávky spojující nástupiště na stanici Fengyuang. Říká se jim zde „zámky přání“ a jsou na nich napsané prosby za lásku. Podle správce stanice se říká, že vlaky generují magnetické pole, které prostupuje do zámků a proto se přání na nich napsáno plní.
Most Loujkov v Moskvě, Ponte Vecchio ve Florencii, zeď Lotus Peak v Číně, stanice Fengyuang na Taiwanu, Pont des Art v Paříži, kašna Montevideo v Uruguayi, most Milvian v Římě – všechna tato místa spojuje univerzální symbol pouta. Příběh však pokračuje a celý fenomén dostává nový rozměr. Nedávno se visací zámky objevily v Kanadě u přírodní turistické trasy na Vancouver Island a na mostě Humber Bridge v Torontu.
Nepomáhají ani zásahy státních orgánů
Ani zásahy státních orgánů, ani pokuty vybírané od romantiků, kteří si pro zpečetění své lásky zvolili veřejný mobiliář, evidentně nezabrání šíření této tradice – naopak, ta ještě sílí. Každý den tisíce milenců zamykají zámky na mostech na celém světě. Milenci bez rozdílu národnosti vyhledávají historická místa, aby tu zpečetili svou budoucnost – a aby si z návštěvy cizího nebo procházky centrem svého města odnesli symbolický zážitek.
Vybírejte jen kvalitní šperky
VIDEO: Reklama na Louis Vuitton Locit
Zdroj obrázků: Louis Vuitton