Domů Šperky Ocelové šperky – užitečné informace

Ocelové šperky – užitečné informace

2521
2
Sdílejte
Rate this post

ocel-prstenOcelové šperky se vyrábějí z kvalitní nerezavějící chirurgické oceli, která je dostatečně pevná, odolává korozi, je hypoalergenní a téměř ji nelze poškrábat. I díky těmto vlastnostem jsou dnes ocelové šperky takové populární a vyrábějí se z ní řetízky, náramky, prsteny, náušnice a mnohé jiné druhy šperků.

 

Čištění ocelových šperků

Pokud se o ocelové šperky normálně staráte a nevystavujete jejich vysloveně špinavému prostředí, čištění se na dlouhou dobu vyhnete. Pokud by přece nastala situace, že se Vám ocelový šperk trochu zanese, nemusíte mít obavy z jeho mytí ve vodě. Obvykle postačí šperk pořádně propláchnout čistou vodou, případně použít trochu mýdla a šperk je opět jako nový. Při čištění ocelových šperků se však vyhněte použití jiných chemických prostředků než mýdla. Ocelový prsten je lépe před mytím nádobí složit z prstu, aby se nedostal do kontaktu s čisticími prostředky.

Při špercích z chirurgické oceli, které jsou zdobené kamínky (prsteny, náušnice, přívěsky, náramky) buďte při čištění opatrnější. Voda může způsobit uvolnění kamenů a následné vypadnutí. Opatrnější buďte i při ocelových špercích, které jsou kombinovány s jinými kovy, například vrstvou mosazi, jejíž žlutá barva připomíná zlato. V tomto případě je péče o daný ocelový šperk náročnější a je třeba se řídit doporučeními pro daný kov.

Pokud se chystáte navštívit lázně, kde termální voda obsahuje síru doporučujeme šperky z chirurgické oceli (i ty, které nejsou zdobené kamínky) nechat doma, protože ocel a síra spolu nepůsobí dobře.

V neposlední řadě dbejte o své zdraví. Není vhodné nosit v jednom uchu více náušnic a ozdob z chirurgické oceli, protože jejich váha může přetížit a poškodit chrupavku a tkáň ucha.

Péče o šperky z chirurgické oceli

Péče o šperky z chirurgické oceli není nijak těžká, chirurgická ocel má dobrou vlastnost odolávat oxidaci, rezivění a korozi na rozdíl od ostatních kovů. Chirurgické šperky se vyznačují vysokou tvrdostí a odolností jejich povrchu, avšak i tak by si jejich majitelé měli dát pozor na zacházení s nimi. Aby byly Vaše šperky nádherné co možná nejdéle, přinášíme Vám tipy a triky na zachování jejich lesku a krásy:

banner-colored-stones-600x315.png

Zásada číslo 1 – Skladování

Pro skladování šperků využívejte oddělené prostory. Nejvhodnější je používat šperkovnici nebo alespoň látkové nebo PVC pytlíky, které oddělí jednotlivé kusy šperků od sebe. Chirurgická ocel je odolnější než třeba zlato nebo stříbro, proto je důležité uchovávat tyto druhy kovů zvlášť (ocel by mohla poškrábat šperky z měkčích kovů). Vyvarujte se i zbytečnému tření šperků o sebe, zabráníte tak poškrábání povrchu. Před spánkem šperky vždy sundejte.

Zásada číslo 2 – Kontakt

Straňte se kontaktu z různými tekutinami nebo chemikáliemi. Šperky z chirurgické oceli nejsou náchylné na kontakt s vodou, výjimkou však je pokud jde o šperk, který obsahuje lepené kamínky, perly, sklo nebo keramiku – tyto šperky nikdy nenamáčejte v horké vodě! Zapracování těchto kamínku a dalších doplňků je ve většině případů provedeno lepením kamínku ke kovu. Vyhýbejte se proto kontaktu s vodou, párou, krémy, spreji, parfémy, laky na vlasy a dalšími chemikáliemi.

Zásada číslo 3 – Odložení

Šperky z chirurgické oceli jsou velice pevné, nevydrží však všechno. Při práci nebo jiné namáhavější činnosti šperk sundejte,mohlo by dojít ke poškrábání nebo k jinému poškození šperku. Šperky nenoste v prašném prostředí ani v prostředí s výpary. Šperky vždy odkládejte i v době spánku.

Zásada číslo 4 – Čištění

Čištění šperků z chirurgické oceli není nijak složité. Pro čištění šperků z chirurgické oceli použijte v případě nekamínkových šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem do sucha. V případě kamínkových šperků navštivte klenotníka, kde Vám šperk s největší opatrností vyčistí. Sami to nezkoušejte mohly byste kameny uvolnit.

Podívejte se na nabídku ocelových prstenů

VIDEO: Šperky z oceli

Zdroj obrázku: SXC.hu

2 KOMENTÁŘE

  1. Osobně čistím kamínkové šperky buď jen vodou a vatovou tyčinkou nebo speciálním roztokem na čištění těchto šperků ( doporučil mi ho přímo pán v obchodě ). Ale opravdu se nesmí s kamínkem moc lomcovat jinak o něj dřív nebo později přijdete.

Comments are closed.