Wolframové šperky se začaly na trhu objevovat zhruba po roce 2007. Jsou vyráběny z nejtvrdšího kovu, který vyniká nejen vysokou odolností proti mechanickému poškození, ale i rezistentností vůči vysokým teplotám, chemickým látkám a jiným fyzikálním vlivům, dlouhodobou životností a antialergickými vlastnostmi. Excelují typickou černo-šedo-stříbrnou barvou, nadčasovým a elegantním designem, dokonalým a čistým zpracováním. Jejich údržba je jednoduchá a snadná. Ve specializovaných obchodech nebo internetových e-schopech jsou k dostání jak wolframové prsteny v různých šířích, tak i wolframové půvabné náhrdelníky, skvělé náramky, originální řetízky, krásné náušnice, luxusní náramky a atraktivní přívěsky, které jsou osázeny přesně vybroušenými přírodními polodrahokamy či syntetickými zirkony. Některé kolekce jsou ozdobeny překrásnými ornamenty, vzory či netradičními motivy. Skoro všechny wolframové šperky si dají pořídit v cenovém rozmezí 400-2000 Kč.
Wolfram
Wolfram je mimořádný drahý kov šedé barvy s vynikajícími vlastnostmi: vysoká pevnost v tahu a nejvyšší teplota tavení ze všech kovů. Wolfram odolává mnoha vnějším vlivům a neporušuje se ani kyselinami. Jeho opracování je náročné, šperky z něj vyrobené však svými užitnými vlastnostmi předčí i tradičně zpracovávané drahé kovy. Šperky z wolframu vydrží dlouhou dobu hladké a lesklé, jsou zcela odolné vůči oxidaci a korozi a samozřejmě jsou hypoalergenní. Chcete-li vyjádřit jistotu a stálost, zvolte šperky z wolframu!
Vzhledem k jeho tvrdosti se wolframové šperky musí brousit na speciálních strojích, které jsou přesné na setiny milimetru. Vznikají tak originální a velice zajímavé modely prstenů, přívěsků a dalších modelů špekrů.
Wolframové šperky nejsou příliš početnou skupinou šperků, ale zůstávají jedinečnou a originální kolekcí.
Snubní prsteny z wolframu
Wolfram je v současnosti nejtvrdší a nejodolnější kov, používaný k výrobě prstenů. Wolframu je 10 krát tvrdší než 18ti karátové zlato a… 5 krát tvrdší než ocel … a 4 krát tvrdší než Titan. Stupeň tvrdosti wolframu se pohybuje mezi 8-9 na stupnici tvrdosti (diamanty mají tvrdost 10 – nejvyšší na této stupnici). Proč je to toto důležité? Vysoká tvrdost wolframu zaručuje trvalý lesk wolframových prstenů a jeho absolutní odolnost proti poškrábání. Wolfram je 100% hypoalergení a snubní prsteny z wolframu nezpůsobuje podráždění pokožky.
Nevýhody a nevýhody prstenů z karbidu wolframu
Výhody:
- Vysoká tvrdost – Zajišťuje to, že jsou wolframové snubní prsteny prakticky nepoškrabatelné
- Nepůsobí alergie – Wolframové šperky jsou vyrobeny ze směsi karbidu wolframu a pojivy niklu. Zatímco nikl obsažený v bižuterijních slitinách může u některých lidí způsobovat alergie, množství niklu v karbidu wolframu je velmi nízké a navíc úzce spojené s jinými atomy. Riziko alergie je tak velmi nízké.
- Dostupné ceny – V porovnání se snubními prsteny zlata šperky lze wolframové snubní prsteny pořídit za velmi dostupné ceny
Nevýhody:
- Nelze měnit velikost prstenů – Prsteny z wolframu nelze dodatečně upravovat (zmenšovat, zvětšovat)
- Dražší rytina – Rytinu do snubních prstenů lze zhotovit pouze za pomocí speciálního typu laseru. Cena rytiny je tedy vyšší je do běžných kovů (zlata, stříbra, oceli nebo titanu)
- Relativně křehký – Prsteny z wolframu nejsou nezničitelné, jsou pouze nepoškrabatelné, ale jejich tvrdost je jako u jiných tvrdých materiálů jako je např. diamant nebo keramika vyvážena relativní křehkostí. Pokud jsou prsteny trvale nošeny není třeba se obávat této jejich vlastnosti. Pokud se rozhodnete prsten odkládat např. při práci nebo před spaním je třeba pečlivě dbát na to aby Vám prsten neupadl na tvrdou podložku (dlažbu apod.). V takovém případě může dojít k poškození prstene (rozlomení nebo vyštípnutí)
Podívejte se na wolframové prsteny
Zdroj obrázku: SXC.hu