Zlato je ušlechtilý, velmi tvárný a stálý kov známý již od středověku.
V přírodě se vyskytuje hlavně v ryzí formě. Chemická značka zlata je Au a latinský název je Aurum.
Zlato se využívá hlavně při výrobě šperků jako jsou řetízky, náramky, prsteny, náušnice, přívěsky, kravatové spony, manžetové knoflíky, ale uplatnění našlo i v elektronice. V porovnání s ostatními kovy, je zlato odolné vůči běžným chemickým vlivům – tedy nikdy nezrezaví. Používá se ve formě slitin se stříbrem, zinkem, niklem, mědí či palladiem. Ryzí zlato je příliš měkké a proto není praktické při zhotovování šperků.
Ryzost zlata
Obsah zlata ve slitinách, nebo takzvaná ryzost zlata se vyjadřuje v karátech. Ryzost jednoho karátu znamená, že vzácný kov (zlato) tvoří 1/24 hmotnosti slitiny. Proto 24 – karátové zlato je ryzí zlato obsahující 24/24 (99,99%) čistého zlata. Modernější označování je pomocí tisícin hmotnosti. Zlaté šperky jsou vyráběny z devět, čtrnáct a osmnáct karátového zlata. U nás je nejpoužívanější 14 karátové zlato 585/1000, kde podíl čistého zlata je 58,5%.
Punc zlata
Všechny zlaté šperky musí být označeny Státním puncem, který vydává Puncovní úřad ČR. Úřad zkontroluje ryzost zlata na všech špercích, jejichž hmotnost převyšuje 0,5 g / kus a následně je označí. Zlaté šperky bez puncovního označení výrobce nesmí prodávat.
Péče o zlaté šperky
Stejně jako stříbrné šperky, tak i zlaté šperky, které nosíme denně, nám časem tzv. zajdou a ztratí svůj původní lesk. Existuje množství domácích rad na jejich čištění, jako například čištění pomocí bavlněného hadříku namočeného v roztoku jedlé sody s vodou nebo hadříkem namočeným v lihu a mnohé jiné. K čištění můžete použít buď starší kartáček na zuby, nebo bavlněný hadřík.
Existují však i speciální roztoky vyrobené speciálně k čištění zlatých šperků, do kterých naše klenoty namočíme. Jsou vhodné zejména pro velmi členité šperky, které je nemožné vyčistit hadříkem. Tento roztok se dostane i do těch částí šperku, které jsou jinak nedostupné. Všechny přípravky určené k čištění zlatých šperků se dají zakoupit ve zlatnictví.
Další variantou jsou hadříky či vatové tampónky napuštěné čistícím roztokem. Nejdůkladněji je však čištění odborníky ve zlatnictví, proto DOPORUČUJEME využít právě tuto metodu čištění zlatých šperků.
Nezapomínejte, že doma můžeme čistit jen ty zlaté šperky, které nemají kameny nebo perly.
Vyberte si zlaté šperky
VIDEO: Exkluzivní zlaté šperky
Zdroj obrázku: SXC.hu