Pokud vybíráte zlaté šperky, pravděpodobně se setkáte se dvěma různými ryzostmi – se čtrnácti a osmnácti karátovým zlatem. Tato čísla označují poměr zlata ve slitině – čtrnáct karátů znamená 58,5% obsahu zlata, osmnáct karátů pak rovných 75%. Nejčistší zlato je samozřejmě 24K. Jaký je ale rozdíl mezi těmito dvěma ryzostmi?
V Čechách se setkáte nejvíce se čtrnácti karátovým zlatem. Vyšší obsah zlata sice nemusí znamenat lepší kvalitu šperku, takový šperk je ale mnohem hodnotnější. Zlato s vyšším počtem karátů je navíc měkčí, což sice nepoznáte na první dotyk, pro šperkařské mistry to ovšem rozdíl je. S měkčím zlatem totiž dovedou obratně zacházet jen ti nejlepší výrobci, takže si můžete být jisti, že když máte šperky z osmnácti karátového zlata, tak se pyšníte skutečně uměleckým dílem. Zvláště diamantové šperky si zaslouží kvalitnější materiál – už jenom spojení briliantu a osmnácti karátového zlata představuje luxus a přepych.
Co je to karát (ryzost)
Karát (značeno zpravidla Kt nebo kt) je bezrozměrná jednotka ryzosti klenotnických zlatých slitin. Ryzost čistého zlata je definována jako 24 kt.
Jeden karát odpovídá 1/24 hmotnostního podílu zlata, hodnota v karátech je tedy rovna:
kde:
– X je ryzost v karátech,
– MAu je hmotnost čistého zlata obsaženého v hodnoceném materiálu
– M je celková hmotnost hodnoceného materiálu.
Další zajímavosti
Původně se šperky vyráběly z čistých kovů, jak se získávaly z rýžování, či těžby. Až později se drahé kovy začaly legovat, aby byly docíleny další vlastnosti jako barva či tvrdost, stejně jako se tomu děje u legování kovů, železa, oceli, bronzu atd. Označení karát bylo zavedeno v dobách, kdy se používala dvanáctková soustava, ještě před používáním procent, či desítkové soustavy. Karát jako vyjádření ryzosti, kvality slitiny byl používán pro zlato. Označení ryzosti (kvality) pro zlato bylo například 9 kt, 14 kt, 18 kt. Pro stříbro se používalo označení například 13 lotů.
Nejběžnější dnes vyráběné klenotnické slitiny mají ryzost 14 kt a 18 kt, to záleží na místních zvyklostech. V Čechách je nejběžnější zlato 14 kt, zlato 9 kt není oblíbené[zdroj?] a 18 kt je považováno za drahé, či luxusní. V Německu se běžně prodává i zlato 9 kt. Naopak v arabských zemích se prodává zlato s ryzostí nejméně 18 kt a zlato s nižší ryzostí (například 14 kt) je považováno za nevhodné pro výrobu šperků, když se do drahého kovu přidává tolik příměsí.
Při výrobě šperků s dodržením ryzosti jsou důležité i ostatní kovy, které určují výslednou barvu. Zlato 14 kt může být žluté, červené i bílé. Výsledná barva je udávaná poměrem přidávaných zbývajících 10 dílů do celku 24. V Česku oblíbené čtrnácti karátové zlato (Au 14 kt) je směs 58,5 % zlata a 32 % stříbra. V ryzostech tedy 0,585Au 0,320Ag … v zlatnické žargonu označované jako žlutá třistadvacítka.
V dnešní době si zlatníci většinou nelegují zlato sami, ale mění si jej ve zlatnickém velkoobchodě. Zlomkové zlato vymění za nové legované v patřičné ryzosti, barvě a tvrdosti.
Kromě karátů se dnes používají i tisícinné poměry – např. 833 (=833/1000) namísto 20 Kt (=20/24).
Je důležité neplést si karát ryzostní (značka kt) a váhový (značka ct), například výraz náhrdelník zlato 18 kt smaragd 18 ct znamená šperk z 18kt zlata (ryzost 750/1000) se smaragdem o hmotnosti 18 (váhových) karátů, tj. 3,6 gramu.
Investujte do zlata
Zajímavost: Jak zní zlato?
VIDEO: Investice do zlata
Zdroj fotografie: SXC.hu
[…] diamantů se udává v karátech. Metrický karát (Carat) je definován jako 0,2 g a značí se […]
Comments are closed.