V Austrálii byl nedávno objeven zlatý nuget, který svou velikostí zaujal natolik, že se tomuto nálezu věnovala média po celém světě. Po delší době to byl opět významný nález v oblasti kolem jihoaustralského městečka Ballarat. Díky tomu lze očekávat, že se na místo naleziště pohrnout zlatokopové ve velkém. Nuget našel 16.1.2013 muž, jež si z pochopitelných důvodů přál zůstat v anonymitě. Nuget se nacházel přibližně 60 cm pod zemí a muž ho našel díky nejmodernějšímu ručnímu detektoru kovů. Místo, kde nuget objevil přitom bylo již mnohokrát prohledáno mnoha zlatokopy. To samozřejmě vlilo do žil novou naději spoustě dalších hledačů zlata. Očekává se proto velký návrat zlaté horečky.
Nuget váží přibližně 5,5 kilogramů a očekává se, že jeho cena by mohla dosáhnout v přepočtu na české koruny 6 milionů. Rozměry valounu jsou přibližně 22 cm x 14 cm x 4,5 mm.
Poslední podobně výrazný nález je z loňského léta, kdy byl nalezen valoun o hmotnosti 3,66 kg. Tento nejnověji nalezený valoun je však jen nepatrnou konkurencí pro své předchůdce. Seznamte se s největšími doposud nalezenými zlatými nugetami.
Největší zlaté nugety
Welcome Stranger
Nejznámějším ale ne největším je zlatý nugget nalezený ve Victorii v Austrálii Welcome Stranger („Vítej cizinče“) z roku 1869. Tento kus zlata vážil po roztavení 70,9 kilogramů. Jedničkou je o tři roky později nalezený Holtermannův nugget spíše valoun. Před roztavením vážil neuvěřitelných 286 kilogramů a byl 1,5 metrů dlouhý, i po zatavení do slitku to bylo stále 82,11 kilogramů. Na fotce (fotomontáž) je samotný Holtermann se „svým“ valounem zlata. Jeho nález se považuje za masu zlata a nikoliv za pravověrný nuget, proto chybí v přehledu desíti největších, nicméně své místo na špici si určitě zaslouží. Welcome Stranger ve své době měl hodnotu okolo deseti tisíc liber. Dnešní cena by byla okolo 2,142 milionu dolarů, přes 40 milionů korun. Pokud jde o Holtermannův valoun, tak cena by se vyšplhala někam okolo 2,5 milionů dolarů. To je tedy skutečná inflace.
Nuget Welcome
Nuget Welcome byl nalezen poblíž městečka Ballarat, opět ve státě Victoria v roce 1858. Odštípnut byl z horní části tunelu 55 metrů pod zemí. Vážil jen o něco méně než Welcome Stranger, který mu o deset let později sebral prvenství. Rozměry valouny byly 53 x 28 x 16 cm. Valoun byl několik měsíců vystaven v Melbourne, ale v roce 1859 byl také roztaven.
Nuget Golden Eagle
Tento nuget vážil přes 35 kilogramů a našel ho šestnáctiletý chlapec v roce 1931 v Larkinwille ve východní Austrálii.
Hand of Faith
Tento valoun byl nalezen v roce 1980 v Kingower ve Victorii. Jeho váha je přes 27 kilogramů a jeho rozměry jsou 45 x 19 x 10 cm. Nalezen byl pouhých 15 centimetrů pod povrchem. Unikátní na tomto valounu je fakt, že je největším neroztaveným nugetem. Je tedy doposud k vidění a to v Golden Nugget Casino v Las Vegas.
Nuget Pepita Canaa
Tento valoun váži přes 66 kilogramů a byl nalezen v roce 1983 v Brazílii. V současné době je vystaven v Banco Central Museu v Brazílii.
Některé jiné pozoruhodné nuggety…
Aljaška-Centennial nugget vážil 9,140 kg
Californie-Mojave nugget vážil 4,851 kg
Colorado-Tom’s Baby nugget vážil 5,902 kg
Nový Zéland-Honourable Roddy nugget vážil 3,700 kg
Tasmanie-nugget o váze 7,557 kg
Do zvláštní kategorie pak patří Beyers a Holtermann. Není oficiálně považovaný za nuget, ale je nazýván masou zlata. Každopádně to byl a doposud vlastně je největší nalezená masa zlata. Před rozdavením měl ke 300 kilogramům a po rostavení z něj bylo získáno přes 80 kilogramů zlata. Jeho rozměry byly 150 x 66 cm. Nalezen byl v roce 1872 v dole v Novém jižním Welesu v Austrálii.
VIDEO: Výstava zlatých nugetů v Las Vegas
Zdroj obrázku: SXC.hu